Esenyurt’ta ‘Gülten Akın Kütüphanesi’nin Açılışı Gerçekleşti

Esenyurt’ta ‘Gülten Akın Kütüphanesi’nin Açılışı Gerçekleşti

by

In this article, you will get all the information regarding Esenyurt’ta ‘Gülten Akın Kütüphanesi’nin Açılışı Gerçekleşti

Esenyurtta 'Gulten Akin Kutuphanesinin Acilisi Gerceklesti
Esenyurt’ta ‘Gülten Akın Kütüphanesi’nin Açılışı Gerçekleşti

İBB President Ekrem İmamoğlu, who opened the ‘Gülten Akın Kütüphanesi’ in Esenyurt Kıraç, gave important messages on many topics. İmamoğlu, emphasizing the change of the concept of “good project”, which is not human-oriented, said, “Sometimes people do not lose the values ​​related to the concept of the project. Neyin çok büyük bir projek, neyin çok küçük bir projek kavrayamıyorlar. And the community, in the real sense of the future, many structural projects that are considered to be beneficial, but harmful, are not being implemented. Ama önce insan ve insana dokunan kavramlar ise, ne yazık ki unutuluyor, arka plana itiliyor. Hatta hiç ınışımın, insanlarımızla bülüşturulmuyor” he said. İmamoğlu underlined that İstanbul has one of the world’s largest human resources. Uğur Şahin or Özlem Türeci, who will change the world and save the world from a great disease, will not leave here. Bunun gibi nice kavramların biz ama Esenyurt’tan, ama Kıraç’tan, ama Ümraniye, Bağcılardan çıkacağına yürekten ıyorekten kullidız.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) President Ekrem İmamoğlu has officially opened the “Gülten Akın Kütüphanesi” completed in Kıraç Şehitler Mahallesi, within the scope of the “150 Days 150 Project” marathon. In his opening speech, İmamoğlu, who expressed his satisfaction with the name of the late Akın, one of the most important poets of Turkish literature, gave striking messages on many topics, from the concept of human-centered project to Esenyurt, where there are concrete examples of construction in Istanbul. The beginning of the lines of İmamoğlu’s speech was as follows:

YENİ “ÇILGIN PROJE” KAVRAMI

“These steps are special and important steps for İstanbul. Bazen insannar projektiyla ılığın, measure values ​​are ne yazık ki befediyorlar. Neyin çok büyük bir projek, neyin çok küçük bir projek kavrayamıyorlar. Bugun’s power, in fact, made a mistake in society. And the society is really facing the future, perhaps many structural projects that are harmful than beneficial, are not being implemented. Ama önce insan ve insana dokunan kavramlar ise, ne yazık ki unutuluyor, arka plana itiliyor. Hatta hiç people, insanlarımızla bülüşturulmuyor. Who can guess today that one of the girls here is Gülten Akın. Ya da kim ışıt edebilir ki bir değil a few Gülten Akın burad çırmazsın. Uğur Şahin or Özlem Türeci, who will change the world and save the world from a great disease, will not leave here. Bunun gibi nice kavramların biz, ama Esenyurt’tan, ama Kıraç’tan, ama Ümraniyeden, Bağcılardan çıkacağına yürekten ıyerekten. Because, ‘Dunyanın en büyük insan versuri nerde’ derseniz; bana göre ışte ınının en büyük birışından, cevherlerinden birisi İstanbul’da.

“İSRAFTAN UZAK DURDUĞUNUZDA BÜTÇENİZ BREKETLE BULUŞUR”

“Halk Ekmek Fabrikası’ndan Yerebatan Sarnıcı’na, müyük güzel admla yol yayıyoruz. We open our libraries. In the near future, we will continue to build metrolarımızı, funiküler hatılarımızı, çok daha özel yapılarımızı in Istanbul. İstanbul’un her yerine, her kesimine hizmet hizmet. Doğru, planlı, akılcı, mışışlarar yapıyoruz. İnsan dokunan ve insanlarımız en temelınışına sunan sunan sağımına… Kimi yerde, we are taking a serious step in the fight against drugs. Kimi yerde, çocuklarımızın daha iyi eduğın alambilmeleri için, ının pıyına bilgiyi, kulturığınız. On the other hand, we do not think that some of the works that were neglected in the old era, or some that were left half-finished, are being repaired, repaired, shaped, or made useful, and we offer them to our citizens with a big transformation and change. At the same time social welfare issue, İstanbul’un en important issues. On this issue, we are actively working with Istanbul’s fellow citizens. We are trying to fulfill our responsibility, to support and support them in a way that one person did not do in these difficult days. İsraftan, kayırmacılıktan, partizanlıktan uzak durarak bu sırışım küçüyoruz. Bu, at the same time, our budget is bereket kaysirırıor. When you stay away from İsraftan, you are doing more work than you planned to do.

İSTAVROZ DERESİ MESAJLARI

“Dün Üsküdar’da bir überündü yaptik. The opening we made in Üsküdar, küçük gelebilir. Ama İstanbul, karizmatik bir şehir. The world’s karizmatik şehirlerinden bir tanesi. Bazen küçük bir hata, küçük bir ihmal, karizmayı cızdirir. Yani Boğaz’da, Kurban Bayramı’nda kan gölü ılışman bir azızıyü dunya ışıkılısa İstanbul; Even on this day, helicopter television channels, ‘Acaba orada yine kan var mı’ while shooting with cameras in the sky, ‘Aa yokmuş; Demek ki sistem ışımış, hizmete giren bir durum var burada’, if they are going to tell their stories, if they are living this change, that is what it means to draw karizmayi. The investment we make is important. Okay, an investment close to 200 million liras, may not be a very important investment for Büyükşehir, but an important investment. Niye? Işte o karizmayı rakşım. Peki bunu nasıl yaptık? Yapıtık in Dayanışma. Of course, it was a process that was started before us, but we had to stop it, but we took it and finished it quickly. Büyükşehir Belediye Büşükşehir Büşükşehir Büşükşehir Büşükşehir Büşükşehir Büşükşehir Büşükşehir Büşükşehir “We are together.”

ÜSKÜDAR MESAJLARI

“Ne yamez Belediye Başakşehir? Thank you Bize. ‘Vay sen niye taeksek edersin?’ In fact, I want to say: The first step, the first step. Yani sorunu benimle palyasan, bir bir tavır tavırın, erdemli bir beleediye prüştışu. Açılışına gelip hem geçişteki ışintanlanlara hem buğın bitirenlere terekşek etmek, ikinki erdemli adım. On opening day, Ekrem İmamoğlu’nu belki öncelikli dinlemeye gelen hundreds of Üsküdarlı’ya ve Üsküdarlı hemşehrilerimize, belki birçoğu benim partimin mensubu olbiler; bolola konzumak, erdemli erdemli behavior? Bunu göremeyecek kadar körleşmiş o bir avuç insan, behind the curtain to these people, Allah knows what they are saying. Üzülüyorum Bizim yolumuz insana respect, kente özen gegenen dyangan birdir byerik. Bakın siyasi ayrımcılıktan, partizanlıktan bu şehirler ve bu vajarlar çok chile çekti, çok çekti çekti. Hala is pulling. Ekonomi kötüyse, sorun büyümüşse in this country, liyakatsizlik alışım belışın gitmişse, güzergah bunu bize miştir bıze güzergah bızın o partizanlık emotion. There is only one way to turn back from this, to avoid partizanlıktan.

METRO VE HIZRAY MESAJLARI

“Benim burdan arzum, temenim ne? 1 milyona ıkın benim yurttaşım; doğusundan-batısındán, günyinden-kuzeyine, Türk’ünden Kürt’üne, Laz’ından other citizens. Alevi’sinden, Sünni’sine, her fentan; Şafi’sine, Caferisi’ne, many people are citizens; hanımefendisinden beyefendisine… Madem ki İstanbul’un hemşehrisi, madem ki İstanbul’un okoluki, kadını; o zaman ınış ışakleyen many services, we have to move here. First, we have to close Istanbul in a very healthy way. Büyük gayretlerimizle Mahmutbey-Esenyurt hattını, it has not been started yet, it is said that the project and bids are available, we only see that there are bids, we made the project from scratch, we are in an intensive work process to open the project with an investment of about 650 million Euros. About 850 million Euro’luk Sefaköy-Avcılar-Esenyurt- Beylikdüzü hattının çalışmasıyla, 1.5 years later, Altyapı Ulaştırma Birimi’nden onayımızı aldik. Now we are trying our best to support Hazine. We have prepared a portion of the financing. O metronun hazılığını yapıyoruz. “İstanbul’un gelecek projectiye diye tarifledıgıms, İstanbul’u TÜYAP Esenyurt, ta Sabiha Gökçen’e bağlayan “HIZRAY” project. My friends first thought of it as Halkalı-Sabiha Gökçen. I told my friends: If you take a section of Esenyurt, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar and Başakşehir, there will be about 3 million today and 3.5-4 million tomorrow. Yani İstanbul’un her 5 kisisinden birisi orada. So, if we don’t have this project, we will not finish it, dedik. Gelistirdiğimiz ve danırtığımız hizray project, yine Esenyurt’tan o zölgye taşıyayacaçız.

KÜTÜPHANE, “DELİ KIZIN TÜRKÜSÜ” VE ÇOCUKLARIN HAYALLERİYLE AÇILDI

After his speech, İmamoğlu invited Esenyurtlu children who followed him inside and outside. İmamoğlu, CHP MPs Emine Gülizar Emecan and Zeynel Emre, Emine Gülizar Emecan and Zeynel Emre, Esenyurt Municipality President Kemal Deniz Bozkurt, Beylikdüzü Municipality Mayor Mehmet Murat Çalık, Küçükçekmece Municipality President Kemal Çebi, İBB Genel Secretary Assistant. Mahir Polat, the late Akın’ın’s daughter Deniz Akın and Esenyurtlu children performed together. İmamoğlu and the group together, Sezen Aksu’nun bir Gülten Akın şiirinden besteledigi “Deli Kızın Türküsü” accompanied the library tour. Faced with the intense interest of the citizens, İmamoğlu made short visits to the shops around the library.

Esenyurt’ta ‘Gülten Akın Kütüphanesi’nin Açılışı Gerçekleşti

For more visit IlmHunt.com

Latest News by IlmHunt.com

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published.